Kalejdoskop Autorek i Autorów

 Agnieszka Lingas-Łoniewska


Agnieszka Lingas-Łoniewska jest zodiakalnym Skorpionem, co wiąże się z jej pseudonimem - Agnes_scorpio Urodziła się w 1972 roku w Wałbrzychu, gdy skończyła lat pięć zamieszkała wraz z rodzicami we Wrocławiu i  mieszka tam do dzisiaj. Ukończyła filologię polską, ale los kierujący jej życiem zawodowym rzucił ją w kierunku branży finansowej, w której nadal pracuje. Jest mężatką i ma dwoje wspaniałych dzieci: syna Jakuba i córkę Magdalenę. Zawsze kochała pisać, jednak przytłoczona codziennością życia często nie miała czasu, a jeszcze częściej ochoty.

 W 2008 roku zaczęła pisać, najpierw były to opowiadania fan fiction, które publikowała w internecie pod pseudonimem Agnes_scorpio. Kiedy zaczęły spotykać się z szerokim zainteresowaniem czytelników, pomyślała ...”A czemu nie? Skoro daję ludziom radość, wachlarz emocji i swoistą rozrywkę, to... zrobię to!” I robi. Bo lubi pisać, lubi tworzyć nowe postacie, ich charaktery, wrzucać ich w zawirowania życia i patrzeć, czy będą potrafili się z tych odmętów wydostać. Im trudniej, im mroczniej... tym lepiej. A w tle zawsze musi być gorące, spalające wręcz uczucie. Bo to przecież na miłości opiera się nasz cudowny, a czasami dziwny, świa
t.
Bibliografia:

 "Bez przebaczenia"
Dramat obyczajowy osadzony w środowisku wojskowym. Wielowątkowa historia trudnego uczucia żołnierza i młodej malarki, będącej w trudnej sytuacji rodzinnej. Jest wielka miłość, jest niezrozumienie, zazdrość, intryga, zaginiony list i duma, która potrafi zniszczyć ludzi i ich wielkie uczucie. Opowieść dla osób wrażliwych i lubiących śledzić zawiłości ludzkich losów.


 
"Szósty"
Thriller, którego akcja toczy się na Górnym Śląsku. Główni bohaterowie to inspektor Marcin Langer (którego dzieciństwo poznajemy w książce „W zapomnieniu”) i psycholog-profiler, Alicja Szymczak. A także on, Szósty, seryjny morderca zielonookich blondynek. Jest tajemnica, jest ludzka tragedia i jest wielka, ponadczasowa miłość.

 

"Dirty World" 
Dramat. Historia zepsutego rockmana Tommy'ego Cordella i zdolnej autorki tekstów, Kathriny Russell. Obydwoje mają za sobą traumatyczne przeżycia i teraz pracują razem, odnajdując w tej drugiej osobie bratnią duszę. Ale... zło jest wszędzie, a przeszłość zawsze potrafi dogonić tych, którzy przed nią uciekaj.




"Zakręty losu" 
Dramat sensacyjny. Pierwsza część historii braci Borowskich. Jest wielka miłość, utracona na trzynaście lat, jest narkotykowa mafia, która łączy w swoisty trójkąt wzajemnych zależności głównych bohaterów: mecenasa Krzysztofa Borowskiego, prokurator Katarzynę Kochańską i szefa zorganizowanej grupy przestępczej, Łukasza „Lukasa” Borowskiego, brata Krzysztofa.

 

"Książki Moja Miłość" 
E-book to zbiór opowiadań pod redakcją Agaty Wiśniewskiej wydany z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2011.






Linki:
http://www.agnesscorpio.pl/ 
http://agnesscorpio.blogspot.com/ 
Published authors

 

Kamil Czepiel
Kamil Czepiel - ur. 20 X 1986 r. w Sokółce. Magister ochrony środowiska Uniwersytetu w Białymstoku. Wychowywał się w małej wsi na Podlasiu, nieopodal granicy z Białorusią. Codzienna bliskość przyrody  popchnęła go w kierunku ekologii i zaprowadziła pod drzwi Instytutu Biologii UwB.  Pisać zaczął dopiero na studiach. Było to swego rodzaju wyzwanie, chęć sprawdzenia się, a jednocześnie potrzeba wykrzyczenia myśli. Pierwszym tekstem, który wyszedł spod jego pióra, była nieco kontrowersyjna (zdaniem autora) polemika filozoficzna, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie upubliczniona. I tak to się wszystko zaczęło. Wkrótce pisanie weszło mu na dobre w krew i nie zapowiada się, żeby miało zamiar mi kiedykolwiek odpuścić. Szybko odnalazł się w szeroko pojętej fantastyce. Stało się to niewątpliwie za sprawą niecodziennych zainteresowań. Od dawna interesuje się bowiem metafizyką. Z biegiem czasu uwaga autora skoncentrowała się na demonologii i angelologii. Najchętniej czytywanym przez niego autorem jest Maja Lidia Kossakowska. To pod wpływem jej "Sagi Anielskiej" rozbudziła się w nim chęć pisania. Pytany natomiast o najlepszy utwór fantastyczny, bez chwili zastanowienia podaje "Dziady" Adama Mickiewicza.

Bibliografia:
 "Przedśmiertny neuroleptyk"
Czym jest życie? Julian Tuwim odpowiada krótko: „Życie – dożywotnia kara śmierci”. Tak, śmierć nie zostawia awizo, zawsze znajduje adresata. Jest jedyną pewną rzeczą w naszej egzystencji. Wszystkie drogi prowadzą ku niej. Czym jest zatem nasze istnienie? Niczym więcej niż stanem przedśmiertnym, ale równocześnie też największym skarbem, jaki posiadamy. Jakże często jesteśmy zaślepieni przez otaczający nas świat. Realny świat. Nie dostrzegamy tego, co najważniejsze. Zatracamy zmysły w nieustającym pędzie za doczesnym dobrem. Nasza wyobraźnia jałowieje. W końcu przeistacza się w suchą, nieprzyjazną, piaszczystą pustynię. Na takim gruncie żaden kwiat nie ma najmniejszych szans na przeżycie. Nasza wrażliwość więdnie, a wraz z nią odchodzi to, co w nas najcenniejsze - człowieczeństwo. Stajemy się pustymi bytami. Nasze umysły pogrążają się w swoistej psychozie zwanej prozą życia. Nie pozostawajmy jednak bierni w takiej sytuacji. Zażyjmy lekarstwo. Sięgnijmy po odpowiedni neuroleptyk. Pokonajmy obojętność i obudźmy w sobie uczucia. Przedstawiam wam mój debiutancki zbiór opowiadań zebranych pod wspólnym tytułem „Przedśmiertny neuroleptyk”. Utwory zawarte w książce różnią się nieraz znacznie formą i tematyką. Mają jednak jeden cel – wyzwolić emocje. Zarówno te dobre, jak i negatywne uczucia. Tak jak w codziennym życiu. Oczywiście każdy tekst jest o życiu. Równocześnie jednak wszystkie, z wyjątkiem zamykającego zbiór, ukazują nam jego koniec. Śmierć ciała, rozumu, duszy… kres egzystencji. Osobisty koniec świata. Ostatnie opowiadanie, wyraźnie różne od innych, jako jedyny składnik w „pigułce” ma działanie ochronne.
Linki:
http://www.facebook.com/kamilczepiel

 Agnieszka Podolecka
Urodzona w Sri Lance, wychowana w Gdyni, absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od dzieciństwa fascynowała się innymi religiami i kulturami. Dorastała otoczona magią egzotyki i zawsze poszukiwała głębi w innych tradycjach. Gdy los rzucił ją na kilka lat do Republiki Południowej Afryki, wykorzystała ten czas na poznawanie jej mieszkańców, mówiących licznymi językami, wierzących w różnych bogów, mających obyczaje zupełnie odmienne od europejskich. Medytowała pod opieką szamana, rozmawiała z ludowymi uzdrowicielami.
Na bazie swych przeżyć napisała "Za głosem sangomy", powieść, która tchnie miłością do Afryki, ale zachowuje zdrowy dystans do nieakceptowanych przez nas obyczajów. Akcja jej drugiej książki, "Żar Sahelu", zabiera nas w podróż po Afryce Zachodniej, gdzie bohaterowie muszą się zmierzyć z dziką przyrodą, własnymi problemami i... zaskakującą ich nagle miłością. A wszystko pod czujnym okiem szamanów, Dogonów i Tuaregów.
Obecnie Autorka mieszka na wsi pod Warszawą. Pisze doktorat na temat szamanizmu południowoafrykańskiego.


Bibliografia
 "Za głosem sangomy"

Rok 1307. Komandorzy Zakonu Templariuszy już wiedzą, że lada dzień nadejdzie ich koniec. Przygotowują się do ukrycia nie tylko okrętów i skarbów, jakie chce przejąć król Filip Piękny, ale duchowego skarbu, strzeżonego od ponad dwóch tysięcy lat.
Wiktoria, ambitna kobieta sukcesu, rzuca pracę i wyrusza na dwumiesięczne wakacje do kraju swego dzieciństwa, RPA. Ma do niej dołączyć siostra, Dagmara. W Kapsztadzie spotyka amerykańskiego reportera wojennego, któremu sangoma, afrykańska szamanka, przepowiedziała spotkanie, którego reperkusje mogą być większe niż opisywane przez niego wojny. Gdy Wiktoria otrzymuje od nieznajomego Afrykanina tajemniczą figurkę, nie ma pojęcia, że ten zapłaci za to życiem, a ona zostanie na łasce szamanów i wojennego dziennikarza, którego nie znosi.
Dagmara dostaje od Wiktorii SMS, mówiący, że w RPA wybuchły poważne zamieszki i że musi uciekać z Kapsztadu. Lotniska są oblężone, jak coraz większa część kraju. Wbrew radzie, Dagmara kupuje bilet do Kenii i stamtąd chce dotrzeć do Wiktorii. Nie jest w stanie przewidzieć, że znajdzie się w samym środku piekła...
Jaką tajemnicę kryje figurka? Czemu giną przez nią ludzie? Jaki jest związek templariuszy z Afryką...?

"Żar Sahelu"

Doskonale osadzona w egzotycznych realiach historia kilku miesięcy  życia żony i córki polskiego dyplomaty w niebezpiecznym Mali. W Zachodniej Afryce panuje susza, która zabija ludzi, zwierzęta i wszelką nadzieję. Krajem wstrząsa seria rytualnych morderstw.  W atmosferze strachu i niepewności, Anna i Bella przyjeżdżają do Mali, by przeżyć nieoczekiwaną przygodę. W ich życie wkroczą szamani, tajemnice i wielkie namiętności. Co je łączy z tajemniczym ludem Dogonów, czy w wirze dramatycznych wydarzeń odnajdą siebie i prawdziwą miłość?
„Żar Sahelu” to świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka z pogranicza przygody, romansu i New Age. Elementy ezoteryczne idealnie łączą się z afrykańską kulturą, z którą muszą skonfrontować się biali bohaterowie.
Linki:
http://podolecka.com/
 
 Piotr Olszówka
     Piotr Olszówka urodził się w 1970 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował jako DTP-owiec, autor komiksów i ilustrator. Współpracuje ze „Świerszczykiem” jako autor bajek i komiksu „Bartek i Chlorofil” – jednego z najdłużej wychodzących w Polsce komiksów... dziecięcych. Interesuje się średniowieczem, jest członkiem Association for Renaissance Martial Arts, prowadził sekcję szermierki tradycyjnej przy Krakowskim Klubie Szermierzy.

    Debiutował w miesięczniku „Science Fiction” opowiadaniem Morrigan. W 2011 nakładem Wydawnictwa COMM ukazał się pierwszy zbiór opowiadań, „Królewskie Psy. Morrigan”, w którym przedstawia nam swoje uniwersum, silnie osadzone w realiach historycznego średniowiecza, którego jest miłośnikiem i znawcą.

    Razem z żoną i kotem prowadzi życie zupełnie zwyczajne, pozbawione materiału dla plotkarskich czasopism. Lubi długie marsze polnymi drogami, stare fotografie i opowiadanie historii. Chętnie określany jako postać co najmniej kontrowersyjna, gdyż z upodobaniem denerwuje ludzi uważających, że wszystko w życiu jest proste… chociaż sam uważa, iż w gruncie rzeczy tak jest.
 
Bibliografia
""Królewskie Psy. Morrigan."
Opowieści o świecie,  w którym potężna magia nie ułatwia życia, piękne kobiety występują niezwykle rzadko, a nawet najdzielniejsi rycerze nie palą się do walki. Poznaj dzieje rycerzy twardych i nieskłonnych do kompromisu, dla których miłość jest silniejsza od śmierci. Wyjdź na spotkanie czarownicy Morrigan i zmierz się z jej mroczną legendą.
Wyjątkowy zbiór opowiadań, w którym Piotr Olszówka snuje opowieść o magii i mieczu, a jednocześnie z wielką wprawą wprowadza nas w skomplikowane relacje między ludźmi, odkrywanie własnych słabości i ograniczeń. W książce znajdziemy historie opowiedziane z rzadko spotykaną dbałością o realia opisywanego świata – wszystkie opisane walki opierają się na średniowiecznych traktatach szermierczych i zostały przed przeniesieniem na karty powieści przećwiczone przez Autora z członkami ARMA.
Linki:
http://krolewskiepsy.blogspot.com/  

Ewa Lenarczyk
 Ewa Lenarczyk z domu Borkowska, z rodu Jasińskich po kądzieli. Urodzona się pod znakiem Ryb w 1956 roku w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku, później zamieszkała w  Gdańsku.
Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego pracowała jako higienistka szkolna . Była zatrudniona w Urzędzie Statystycznym jako ankieter i przez dziewięć lat zarządzała Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat jej miejscem zamieszkania była kaszubska wieś, a obecnie autorka jest mieszkanką Trójmiasta, gdzie powstają jej książki i zajmuje się marketingiem sieciowym.
Jako pisarka zadebiutowała w styczniu 2010 roku ponadczasową powieścią „Zojda z Bieszczad”.  Jesienią tego samego roku wyszła kolejna powieść „Nasza Klasa i co dalej”. W przygotowaniu są: „W poszukiwaniu szczęśliwego domu” - niegrzeczna bajeczka o miłości oraz „Cnota dla Machu Picchu” -  zabawna historyjka science - fiction oraz 'Nasza klasa, dalsze zmagania".

Bibliografia:

 „Zojda z Bieszczad”
„Zojda z Bieszczad” to powieść stylizowana, pisana częściowo gwarą. Tytułowa bohaterka to biedna znajda, wychowywana przez bieszczadzką zielarkę. Książka opowiada o jej zawiłych losach i wielkich uczuciach. Nieudanym małżeństwie z łemkowskim chłopem, wyjeździe na emigrację, wielkiej podróży, początkach osadnictwa i kolejnym małżeństwie.
Z niedouczonej, prostej dziewczyny bohaterka staje się licencjonowaną nauczycielką, a potem żoną Polaka, naczelnego urbanisty Kurytyby.
Książka oparta jest na autentycznych wydarzeniach, opowiada o losach największej polskiej emigracji do Brazylii z początków XX wieku.
"Nasza klasa i co dalej"
Sabina, Monika, Irenka, Joanna i Ewa to dojrzałe kobiety, którym nie układają się związki małżeńskie. Miłość, która popchnęła je do ołtarza, z czasem wyraźnie traci na sile, a proza wspólnego życia i szara codzienność zaciera uczucie. W ich oczach mężczyźni, których wybrały, są obecnie jedynie karykaturami tych, którzy stali na ślubnym kobiercu. Bohaterki dzięki portalowi Nasza Klasa odnajdują swoje pierwsze, młodzieńcze miłości i nawiązują z nimi ponowny kontakt. Niezwykłym zbiegiem okoliczności losy wszystkich kobiet zaczynają się uplatać w jedną wciągającą sieć.
„Nasza klasa i co dalej” w piękny sposób pokazuje trudy partnerskiego współżycia kobiety z mężczyzną. Tłumaczy, dlaczego należy nieustannie dbać o bliskość, szacunek i miłość. Daje nadzieję, przekonując, że najważniejsze są marzenia, a uczucie można, a nawet trzeba odbudować, jeżeli jest ono wielkie, prawdziwe i ponadczasowe.
 Linki:
http://www.ewalenarczyk.com.pl/ 

 Patryk Omen
    Patryk Omen (pseudonim literacki) autor trzech książek: klaustrofobiczno-psychodelicznej powieści z pogranicza fantastyki "Telefony niechciane" (Novae Res, 2009), komediodramatu "Tomasz alias 12" (Novae Res, 2010) oraz psychologicznego thriller science fiction  "Katharsis futurum" (Novae Res, 2011).
     Urodzony i wychowany na tej samej ziemi, aktualnie jednak bez stałego miejsca zamieszkania. Ślepo poddany swemu mobilnemu sercu, hołdując zasadzie" tam dom twój, gdzie serce twoje. Pisarz samouk, pasjonat,marzyciel i buntownik. Nie szukający sławy, a jedynie prawdy i sposobu aby ją wyrazić.

  Bibliografia:
"Telefony niechciane"
"Wyobraź sobie, że śnisz tak realne sny, iż nie jesteś w stanie
odróżnić ich od rzeczywistości, wplątując je w codzienny wir wydarzeń...
Wyobraź sobie, że posiadasz potrzebne umiejętności i wiedzę, aby do tego
nie dopuścić, ale blokuje cię rutyna i zbyt duża pewność siebie…
Wyobraź sobie, że dostajesz od swojego umysłu pomocne wskazówki oraz szereg ostrzeżeń o zbliżającej się katastrofie, ale jesteś zbyt ślepy i głuchy, aby je zauważyć…
Wyobraź sobie w końcu, że masz tak spokojne, poukładane
i nudne życie, iż zaczynasz żyć życiem innych ludzi… A wszystko to za sprawą jednego, wciąż dzwoniącego, telefonu…  Niemożliwe? Jesteś tego absolutnie  pewien? Dlaczego więc nie odbierzesz?"


"Tomasz alias 12"
"Powieść Tomasz alias 12 stanowi przede wszystkim dowcipne studium człowieka ogarniętego manią liczby 12. Jest to opowieść o zgubnym podporządkowaniu wszystkich decyzji jednej pasji. Czyni to z życia głównego bohatera twór na wzór więzienia, a z niego samego więźnia. Ale jest to również historia o braniu odpowiedzialności za popełnione czyny; czyny, których konsekwencje powracają w najmniej oczekiwanych momentach życia. Tragikomiczne losy Tomasza, zwanego 12, bawią, niepokoją, a nawet przerażają, przedstawiając go w kalejdoskopie skrajnych, często negatywnych zachowań. Jednak jak w każdej dobrej opowieści i jemu w końcu dana jest szansa na odkupienie win…"

 "Katharsis Futurum"
 "Nie tak odległa przyszłość - nie tak odległa perspektywa.
Przestępczość w Unii Europejskiej osiąga tak wysoki poziom, iż w ramach oszczędności finansowych Parlament Europejski wprowadza dyrektywę znoszącą pojęcie przestępstwa ściganego z urzędu. Od tego momentu, aby zostało wszczęte postępowanie śledcze, ofiary przestępstwa lub jego świadkowie muszą zgłosić zawiadomienie osobiście. Ofiarom śmiertelnym pozostawiono jednak furtkę dającą możliwość pośmiertnego zgłoszenia zawiadomienia.
Kamil Koc, inspektor krakowskiej sekcji rozpoznania – specjalnego wydziału policji, mającego za zadanie odszukiwanie tego typu zawiadomień – dostaje wezwanie do nietypowej sprawy. Sprawy, która całkowicie odmieni jego życie oraz życie osób biorących w niej udział."

Linki:
http://www.patrykomen.com/ 

 
Lucyna Olejniczak
Urodzona 27 maja 1950 roku w Krakowie, gdzie mieszka nadal i dokąd zawsze wraca stęskniona z najdalszej nawet podróży.
   Po powrocie z USA napisała powieść opartą na własnych wspomnieniach "Opiekunka czyli Ameryka widziana z fotela" (jeszcze czeka na wydanie). W roku 2007 ukazała się książka "Wypadek na ulicy Starowiślnej" ( Replika), opisujący prawdziwe wydarzenie w życiu jej przodka, krakowskiego CK strażaka i niezupełnie prawdziwe przygody dwójki jej "żelaznych" bohaterów Lucyny i krakowskiego dziennikarza Tadeusza.  200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina udało się jej uczcić wydaniem "Dagerotypu. Tajemnicy Chopina" ( Aurum) i trafić  dokładnie na obchody Międzynarodowego Roku Chopinowskiego.  
Współpracuje z czasopismami kobiecymi, a do roku 2008 z nowohuckim Lodołamaczem, wydawanym przez Łaźnię Nową, gdzie pisała co miesiąc felietony o Nowej Hucie. Dużo podróżuje, ma przyjaciół niemal wszędzie i z każdej podróży przywozi, oprócz kamieni, muszelek i zasuszonych roślinek, opowieści o ludziach i miejscach, które chętnie potem wykorzystuje w swoich książkach lub w reportażach. Tak właśnie w 2009 roku powstał reportaż z Missione di Speranza e Carita w Palermo, misji katolickiej założonej przez Biagio Conte. Materiał ten został opublikowany w
krakowskim Dzienniku Polskim.
Ostatnio skończyła i wysłała już do swojej agencji literackiej nową książkę "Czwarty najazd mongolski". Jest to książka, jak łatwo się domyślić o... Nowej Hucie.

 Bibliografia:
"Wypadek na ulicy Starowiślnej"
" Jest 13 lipca 1900 roku. Sierżant krakowskiej straży ogniowej ulega wypadkowi w drodze do pożaru... Sto lat później jego prawnuczka dowiaduje się o tym wydarzeniu z Internetu i postanawia rozpocząć swoje prywatne śledztwo. Pomaga jej przypadkowo poznany dziennikarz z miejscowej gazety. Wspólnymi siłami starają się rozwikłać zagadkę, nie stroniąc przy tym od mocno niekonwencjonalnych metod. Im bardziej jednak zagłębiają się w lekturę starych czasopism i dokumentów, tym więcej pojawia się niejasności i znaków zapytania. Kim jest ów tajemniczy przodek, po którym nie zachowała się ani jedna fotografia w rodzinnym albumie? Czy uda się odnaleźć jakiś jego ślad w archiwach? A może trzeba będzie wymyślić go na nowo... Współczesny i dziewiętnastowieczny Kraków przenikają się wzajemnie, prawda miesza się z fikcją, wątek detektywistyczny przeplata romansowym, a całość przyprawiona jest sporą dawką humoru i szczyptą autoironii."
                                                                                              

"Dagerotyp. Tajemnica Chopina"
"Szampania, rok 2006. W jednej ze starych rodowych posiadłości zostaje odnaleziony tajemniczy plik listów z pierwszej połowy XIX stulecia. Ich autorką jest przodkini współczesnych właścicieli zamku, przedwcześnie zmarła, paryska malarka Marie. Kto jednak jest ich adresatem? Z pożółkłych kartek, zapisanych wyblakłym już atramentem, wyłania się płomienny romans, w którym główne role grają młodziutka, niepokorna artystka oraz, stawiający właśnie pierwsze kroki w Paryżu, pianista. Wszystkie poszlaki wskazują, że sekretnym kochankiem Marie jest sam Fryderyk Chopin. Goszcząca na zamku ekscentryczna para z Krakowa, Lucyna i Tadeusz, postanawia dowiedzieć się, jak było naprawdę... Czy rzeczywiście ta, uwieczniona na starej fotografii, piękna kobieta była nieznaną historykom oraz biografom miłością samego Fryderyka Chopina? Czy opisany w listach czarujący i dowcipny, choć niepozbawiony ludzkich wad i słabostek młodzieniec, to genialny autor pierwszych etiud i mazurków? Jeśli tak, to jest to Chopin, jakiego jeszcze nie znaliście..."

Linki:
http://pl-pl.facebook.com/people/Lucyna-Olejniczak/100000656389226


 Paweł Jaszczuk

 Paweł Jaszczuk urodził się w 1954 roku w Ostródzie, obecnie mieszka w Olsztynie, jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Prozaik, krytyk
literacki i dramaturg, członek Związku Literatów Polskich.
     Zadebiutował (we wrześniu 1983 roku) na łamach "Warmii i Mazur" szkicem literacko-filozoficznym "Próba uchwycenia przedmiotu". Publikował opowiadania na łamach: "Wiadomości Kulturalnych", "Kameny", "Tak i Nie", "Morza i Ziemi", "Odgłosów", "Autografu", "Naszej Wsi", Głosu Młodych" "Dziennika Pojezierza" i "Literackiej Polski". Recenzje literackie zamieszczał na łamach "Dziennika Pojezierza". Jest także autorem słuchowiska Prywatka i kilku sztuk scenicznych, m.in. ""Aktorskiego pasjansa" i "Mojej siostry Stelli". Prócz opowiadań i powieści Jaszczuk ma w swoim dorobku słuchowisko  "Prywatka" (II Program Polskiego Radia - 1989 r.). W 1991 wystawił monodram "Kochałem je obie", a w 1990 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie grana była jego sztuka sceniczna -
"Aktorski pasjans" ("Prywatka"), w reżyserii Tadeusza Pliszkiewicza. Paweł Jaszczuk napisał kilka innych sztuk: "Rzecznik wyjaśnia", "Gramy po przerwie", "Powrót" i "Talk-Show czyli nowy rekord świata". Jednoaktówkę - "Moja siostra Stella" można było przeczytać na łamach "Sceny".
   Jest autorem powieści "Testament Schlichtingera" (1991)," Sponsor" (1995) i "Honolulu" (1997) oraz zbiór opowiadań "Ararat' (1992). W 2004 roku wydał, nagrodzoną w 2005 r. Nagrodą Wielkiego Kalibru powieść - "Foresta Umbra". Kolejna wydana książka to "Plan Sary" wydana w styczniu 2011.

 Bibliografia:
 "Foresta Umbra"
 "Niezwykły dreszczowiec, którego akcja rozgrywa się w latach trzydziestych we Lwowie . Jakub dziennikarz "Kuriera", zaniedbuje własne życie rodzinne, poświęcając się ulubionemu zajęciu - pogoni za tanimi sensacjami i babraniu się w ludzkich brudach.

Najnowsza sprawa wzbudza jednak ogromny niepokój także i w nim: w pobliskich Rowach tajemniczy seryjny morderca zabija letniczki i przykuwa im podkowy do stóp. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne przerażające fakty, które jeszcze bardziej gmatwają sytuację?"



 "Plan Sary"
 "Maj 1938. Jakub Stern, dziennikarz „Kuriera”, zajmuje się najbardziej drastycznymi zbrodniami z lwowskiej kroniki kryminalnej. Pisanie artykułów szybko przestaje mu wystarczać i prowadzi własne dziennikarskie śledztwa. Często ubiega policję, a rozwiązanie sprawy podkuwającego swoje ofiary „kowala z lasu” i szaleńca kolekcjonującego prawe kobiece dłonie przynosi mu sławę. W końcu nawet Uniwersytet Jana Kazimierza uznaje go za eksperta i proponuje poprowadzenie ćwiczeń na Wydziale Prawa. Stern wciąga swoich studentów w ryzykowny eksperyment: mają się wczuć w psychikę przestępcy i przygotować scenariusz zbrodni dla mordercy-psychopaty. Niedługo potem, na Rynku - pod rzeźbą Amfitryty - policja znajduje zamarznięte zwłoki młodego, nagiego mężczyzny ze zmasakrowaną twarzą. Stern dostrzega, że ktoś zaczął realizować jeden z psychopatycznych scenariuszy..."


Ewa Kopsik

Ewa Kopsik, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym ukończyła filologię polską ze specjalnością - językoznawstwo. Od ponad
dwudziestu lat mieszka z rodziną w Wiedniu. W latach 1989 - 1996 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Polskiej przy
Ambasadzie RP w Wiedniu. Obecnie, po uzupełnieniu wykształcenia z
zakresu pedagogiki specjalnej, pracuje z młodzieżą niepełnosprawną..
Zadebiutowała w 2008 roku opowiadaniem "Słowo", opublikowanym w
czasopiśmie literackim "Akcent", niektóre z jej opowiadań zdobyły wyróżnienia na konkursach literackich. Ponadto zajmuje się tłumaczeniami z języka niemieckiego. W 2009 roku przetłumaczyła (wspólnie z Dorotą Subocz) "Uniwersytet dziecięcy" ( wydawnictwo Dwie siostry). "Uciec przed cieniem" jest debiutem, który ukazał się w październiku 2010 nakładem wydawnictwa Novae Res.

Bibliografia: 
"Uciec przed cieniem"
"Młoda kobieta nie może znaleźć swojego miejsca w środowisku wiedeńskich artystów, w którym z konieczności obraca się, będąc żoną śpiewaka operowego. Ma zaniżoną samoocenę, cierpi na depresję i lęk przed utratą bliskiej osoby. Nieprzystosowana do życia jest emocjonalnie uzależniona od męża. Wolność urasta w jej oczach do rangi problemu. Coraz częściej dopada ją ponure wspomnienie z dzieciństwa, które potęguje zły nastrój. Czy zdoła przed nim uciec i zacząć wszystko od nowa?
Książka, nawiązując do jungowskiego Cienia, ukazuje mechanizm funkcjonowania wzorców i archetypów oraz ich, często nieuświadomiony, wpływ na życiowe decyzje."

Linki:

Dariusz Kaźmierczak


Dariusz Kaźmierczak  urodził się w 1960 r. w Ozorkowie. Do ukończenia liceum mieszkał w Łęczycy, a w trakcie studiów na Akademii Medycznej ipo ich ukończeniu - w Łodzi, w 1987r., wyprzedzając słynny ekspres, zatrzymał się na stałe we Włoszczowie. Przez wiele lat pracował w szpitalu, przychodni i pogotowiu ratunkowym. Jest pediatrą. Ma żonę i trójkę dzieci. Swe pierwsze próby literackie podejmował już w liceum ogólnokształcącym w Łęczycy. Obserwował z uwagą otaczającą go rzeczywistość, a spostrzeżenia przelewał na kartki papieru. W ten sposób powstawały pierwsze opowiadania. Lubił język polski, kochał książki, ale uwielbiał też biologię, chemię, fizykę, nic więc dziwnego, że zamiast studiowania literatury wybrał medycynę. Dopiero dwa lata temu odważył się swą powieść przesłać do wydawnictwa. Książkę wydano i... poproszono o kolejną.Debiutował w Oficynie "Branta" powieścią "Cesarskie cięcie". Powieść ta wzbudziła spore zainteresowanie czytelników. Kolejnymi wydanymi pozycjami są "Przepustka do raju" i w "Potrzasku".

Bibliografia:


  "Cesarskie cięcie"
"Rzecz dzieje się w małym, powiatowym szpitalu, w środowisku lekarskim, w którym korupcja i brak zasad są równie wielkie jak w wielkich miastach. W powieści przeplatają się losy młodego, ambitnego ginekologa ? Bogdana Kaszuby, który marzy o stanowisku dyrektora szpitala z losem jego atrakcyjnej pacjentki ? Iwony Bukowskiej, która bezskutecznie stara się począć dziecko. W ich życie na skutek szeregu zbiegów okoliczności wplątuje się były funkcjonariusz służby bezpieczeństwa - Adam Bień, który prowadzi własne śledztwo i odkrywa tajemnice, o których sami zainteresowanie nie mają pojęcia. Precyzyjnie układane życiowe scenariusze legną w gruzach, a szereg wydarzeń wymknie się spod kontroli bohaterów odsłaniając ciemne strony ich charakteru. Opowieść o najsilniejszych pragnieniach ludzkich, posiadaniu władzy, stanowiska, pieniędzy, dziecka dla osiągnięcia których ludzie potrafią zagłuszyć w sobie zasady moralne, uczciwość, lojalność wobec przyjaciela, a nawet zapomnieć o przysiędze lekarskiej. Bohaterowie wybierają drogę, z której nie ma odwrotu. Świat lekarski w powieści przedstawiony został w sposób niedostępny zwykle dla pacjentów. Wprowadzenie nowoczesnych i nie zawsze do końca przebadany technologii i nowinek medycznych, który dla niektórych pacjentów kończy się zgonem, szokuje, ale jednocześnie uświadamia, ze życie ludzkie czasem jest mniej warte dla korporacji, które dla swoich celów nie zawahają się skorumpować sfrustrowanych lekarzy."
"Przepustka do raju"
"Czy uzależnienie od seksu może być tak samo silne jak uzależnienie od narkotyków? Jeśli tak, to czy można z tego wyjść, nie robiąc wokół siebie zbyt dużych spustoszeń? Trudne pytanie, ale jeszcze trudniejsze odpowiedzi. Dorota Rogulska, studentka medycyny, znalazła się w poważnych tarapatach. Zdaje sobie sprawę, że w rozwiązaniu problemów może jej pomóc własny spryt i zniewalająca uroda. Ten ostatni atut staje się haczykiem, na który łapie cenionego chirurga Huberta Dębskiego i nawiązuje z nim romans, nie mając najmniejszego pojęcia, jak mroczne tajemnice skrywa jego osoba."


 
"W potrzasku"
 "Anna Sosnowska w wieku osiemnastu lat zachodzi w ciążę, co przyspiesza jej decyzję o ślubie. Może za wcześnie, ale co tam! Jest zakochana i nie wyobraża sobie życia bez Adriana. Początkowo wszystko układa się dobrze, ale w ciągu kolejnych kilku lat, Anna jest coraz częściej zastraszana, poniewierana i bita przez męża alkoholika. Zaszczuta, chowa swoją udrękę przed światem. Cierpi w samotności. Ale pewnego dnia, doprowadzona do ostateczności, sięga po nóż - aby wydostać się z czeluści piekła. Jednak tego samego dnia - choć o tym jeszcze nie wie - zaczyna się jej drugie piekło. W książce, obok Sosnowskiej, pojawiają się inni bohaterowie, których życie doznaje nieoczekiwanych zawirowań, a decyzje jakie podejmują pod wpływem chwili, determinują całą ich przyszłość."

 Linki:

Beata Andrzejczuk
Beata Andrzejczuk urodzona 20 stycznia 1966 r. w Sieradzu, wychowywała
się w Zduńskiej Woli. Od 1986 roku mieszka we Wrocławiu. Pracowała w
Polskim Czerwonym Krzyżu. Działała aktywnie w Stowarzyszeniu na rzecz
Dzieci i Młodzieży wobec Zagrożeń Społecznych: Wyspa. Była
wolontariuszką  w programie: Starszy Brat - Starsza Siostra - pomagając dzieciom z problemami. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach, między innymi: I Międzynarodowa Konferencja TZA - ART - Stop przemocy - o godność człowieka, II Dolnośląska Konferencja - Krzywdzenie dzieci. Brała udział w praktycznym treningu niwelowania agresji u dzieci i młodzieży. Publikowała w "Co jest brane?" - piśmie dla zainteresowanych profilaktyką narkomanii. Autorka kilkudziesięciu opowiadań dla dorosłych i dzieci
publikowanych w Polsce,Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii, na
Białorusi. Ceniona i znana młodym czytelnikom z Opowiastek Familijnych. Na ich podstawie został stworzony pakiet audio, pomyślany jako pomoc dydaktyczna dla wychowawców i nauczycieli dzieci przedszkolnych i szkolnych klas I-III. Dla audiobooka autorka opracowała zbiór konspektów.
Nagrody i wyróżnienia:
Młodzież o sobie i o Polsce - 1988 (konkurs literacki organizowany przez Instytut Badań Problemów Młodzieży)
Sosnowieckie Pióro - 1989
O Rubinową Hortensję - 1990
Polaków Pamiętnikarski Portret Własny
Najlepsza książka na jesienno-zimowe wieczory - laureat, wybór jury wortalu literackiego Granice.pl - 2009 rok w kategorii: książka dla młodzieży za Pamiętnik nastolatki.
Najlepsza książka na jesienno-zimowe wieczory - laureat, wybór internautów - 2009 rok w kategorii: książka dla młodzieży za "Pamiętnik nastolatki"
Najlepsza książka na gwiazdkę - laureat,wortal Literacki Granice.pl - 2009 rok w kategorii: książka dla młodzieży za "Pamiętnik nastolatki".

Bibliografia:
"Jasełka" - książka i płyta
"Opowiastki Familijne" - tomik 1 - 7
"Papieskie Opowiastki Familijne"
"Bożonarodzeniowe Opowiastki Familijne"
"Opowiastki Familijne" - słuchowiska
"Tatusiada, ja, mój tata i reszta świata"
"51 sposobów na dobrą zabawę rodziców i dzieci"
"Nowe Opowiastki Familijne"
"Opowiastki Familijne"
"Historia prawdziwego Świętego Mikołaja"
"Tajemnica"
"Pamiętnik nastolatki"
"Elementarz dobrego wychowania"
"Opowieść o zbawieniu świata"
"Tatusiada - NOWE OPOWIEŚCI"
"Opowiastki Familijne czyli pół godziny dla rodziny"
"Tatusiada"
"Pamiętnik nastolatki 2.0"
Książki okolicznościowe dla dzieci:
"Niedziela Palmowa", "Wielkopostne postanowienie", "O czternastu schodach i cudzie Zmartwychwstania," "Cudowna moc różańca", "Różańcowe dzieci", "Różańcowe cuda", "Wędrówka z różańcem",A "dwentowy cud narodzin", "Wiara budowana na skale", "Adwentowa wiara", "Zosia i pierwsza Komunia Święta," "Opowieść o zbawieniu świata".
Film: 
"Historia ukryta w czekoladzie" ( rok produkcji 2008) na podstawie opowiadania autorki pod tym samym tytułem. W rolach głównych: Anna Dymna, Jerzy Trela, Anna Radwan, Agnieszka Mandat.

 

"Nowe Opowiastki Familijne"

 "Pouczające, pełne ciepła, uczucia, wrażliwości, radości i uroku..."







"Historia prawdziwego Świętego Mikołaja"
 "Postać uwielbiana przez wszystkie dzieci na świecie. To na niego czekają z wielką niecierpliwością w grudniu. Ale obecnie Mikołaja najczęściej można spotkać w hipermarkecie, gdzie siedzi ubrany w czerwony płaszcz, czapkę z pomponem, ma doczepioną sztuczną biała brodę i jego zadaniem jest przede wszystkim zachęcanie do robienia zakupów."




 "Tajemnica"
"Niespodziewanie w domu Oli zjawia się tajemnicza kobieta. Niedługo potem znika nagle babcia Oli. Dziewczyna, by ją odszukać, wyrusza wraz ze swoim przyjacielem Kubą w pełną przygód podróż... Tak rozpoczyna się wielka wakacyjna przygoda, obfitująca w niezwykłe zdarzenia i zaskakujące spotkania."





"Pamiętnik nastolatki"
"Nie wiem, czy jestem normalna... Kapcie zamiast glanów? Jacek czy Bartosz? Miłość do dwóch chłopaków jednocześnie? Rozlatujące się przyjaźnie czy zmyślone problemy? Normalna szkoła czy wstrętna buda? Dom...wariatów czy kochany domek? Czy tylko mnie się takie rzeczy przytrafiają? A Ty nie masz czasem podobnych kłopotów? Bo może mój pamiętnik jest także dla Ciebie. Nikt nas przecież lepiej nie zrozumie, niż my siebie nawzajem!!! Natka "





"Elementarz dobrego wychowania"
"Kolorowa i przyjazna dziecku książka zapraszająca dzieci do przygody z savoir-vivre, jak zwykło się określać zbiór zasad dobrego wychowania. Wyrażenie to pochodzi z języka francuskiego i oznacza „sztukę życia”. Znajomość zasad dobrego wychowania pomaga człowiekowi w różnych sytuacjach."

 


"Pamiętnik nastolatki 2.0"
 
"Wakacje się skończyły, czas powrócić do szkoły, ale czy wszytko będzie po staremu? Zdecydowanie nie! Nowy rok szkolny oznacza nowe przygody i nowe... kłopoty."






Linki:

Romuald Pawlak


Debiutował w końcówce lat 80-tych XX w. w czasopiśmie "Na
Przełaj". Potem związał się z pismem "Fenix", gdzie opublikował ok. 20 opowiadań oraz sporo publicystyki (felietonów oraz recenzji). Swe teksty fantastyczne publikował również w "Nowej Fantastyce", "Science Fiction" oraz "Magii i Mieczu". Obecnie, zarówno jego opowiadania jak i felietony, spotkać można na łamach "Science Fiction Fantasy i Horror".Teksty jego autorstwa pojawiają się również w "Gazecie Wyborczej", "Fraza", "Fa-art" czy "Arkadia. Pismo katastroficzne".
Jedno z opowiadań, "Wniebowstąpienie Menela", było nominowane do nagrody Zajdla.
W roku 2003 nakładem Agencji Wydawniczej Runa ukazała się jego pierwsza powieść - "Inne okręty", alternatywna historia podboju Ameryki Południowej, zaś w 2004 druga, dziejąca się w średniowieczu, zatytułowana "Rycerz bezkonny". W roku 2005 wydał trzecią książkę, w Fabryce Słów - "Czarem i smokiem", otwierającą cykl o przygodach pewnego maga oraz jego smoka. Drugi tom tej opowieści,"Wojna balonowa", ukazał się w maju 2006 roku, a cykl zamyka wydane w czerwcu 2008 roku "Smocze gniazdo". W listopadzie 2006 Fabryka Słów opublikowała zbiór jego opowiadań pt." Wilcza krew, smoczy ogień", łączących historię z fantastyką, a w rok później zbiór opowiadań humorystycznych, "Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka". W roku 2007 wydawnictwo Red Horse opublikowało powieść obyczajową z elementami fantastycznymi, "Armię ślepców".
W dorobku autor ma też powieści dla dzieci, "Miłka z Czarnego Lasu" (Powergraph 2007), która zdobyła nagrodę IBBY w kategorii Książka Roku 2008 dla dzieci. Ukończył pracę nad jej kontynuacją, "Jarzębinowym Potworem". W 2009 roku została wydana pierwsza część cyklu poświęconego dzieciom z pewnego osiedla, który otwiera książka "Czapka Holmesa" (Akapit Press). W roku 2010 ukazała się książka o nastoletniej wampirzycy "Lena w chmurach" (Akapit Press) oraz "Cabezano. Król karłów" (Videograf II), w której główny bohater jest zbyt duży, jak na karła i zbyt niski, aby być człowiekiem.
Z pisarzy fantastycznych najwyżej ceni sobie twórczość G. G. Kaya,
wczesne dzieła Ursuli Le Guin oraz Philipa. K. Dicka za "Człowieka z
Wysokiego Zamku". W literaturze głównego nurtu największe wrażenie
wywarli na nim Umberto Eco, Michaił Bułhakow oraz - w największym stopniu - Zofia Kossak swoim cyklem "Krzyżowcy".
 Bibliografia:

 "Inne okręty"
 "Historia alternatywna. Pierwsza próba podboju Piru zakończyła się klęską. W dwadzieścia lat po śmierci Francisco Pizarro w bitwie pod Saran, w Piru panuje kruchy rozejm pomiędzy Inkami a Europejczykami, którym pozwolono osiedlić się na wybrzeżu. Wszyscy jednak wiedzą, że nadchodzi wojna, która ostatecznie rozstrzygnie, kto będzie panował nad tą częścią Nowego Świata. Pedro de Manjarres, kapitan hiszpańskiej karaweli, ma szczególne powody, by się tej wojny obawiać. W jednym z inkaskich miast pozostawił swoją ukochaną, Indiankę Asarpay. Wojna może bezpowrotnie ich rozdzielić. Pedro wyrusza więc w podróż, chcąc odnaleźć dziewczynę i nakłonić ją, aby zamieszkała z nim wśród Hiszpanów w jakimś spokojnym bezpiecznym miejscu. Zostaje jednak pochwycony przez Inków, którzy — podejrzewając, że jest hiszpańskim szpiegiem — poją go „zielem prawdy”, by zdradził im plany nadchodzącej inwazji. Pedro de Manjarres zaczyna mieć wizje, które odsłaniają mu przyszłość Piru i całego świata."

"Rycerz bezkonny"

"Fillegan z Wake ma prawdziwego pecha. Choć marzeniami sięga gwiazd, życie wciąż boleśnie go doświadcza, każąc sypiać po wykrotach i poruszać się pieszo. Nasz bohater zarabia na życie kradnąc, najmując się do noszenia ciężarów jako niewykwalifikowany robotnik czy wreszcie za nędzny grosz pasując na równych sobie szlachciców przebrzydłych kupców. Do tych ostatnich żywi całkiem uzasadnioną urazę. Jeden z nich bowiem, niejaki Ayermine, za długi przejął Wake, rodową siedzibę Fillegana. Przemierzając Europę, rycerz hoduje więc coraz większą nienawiść do kupieckiego cechu. Lecz przewrotny Los sprawia, że nie kto inny jak Perdigan, kupiec, gotów jest oddać Filleganowi cały majątek w zamian za ocalenie swej ukochanej. Jak się okazuje, dorzuca jeszcze parę ksiąg poświęconych magii. I tak w dziejach świata nastaje nowa era. Rycerz, który zaczynał od badania korzeni drzew w wykrotach, zdobywa nie tylko pieniądze, lecz drzemiącą na kartach prawdziwą potęgę. Pierwsze eksperymenty magiczne nie są co prawda udane, jednak na horyzoncie dziejów rysują się całkiem ciekawe możliwości…"

"Czarem i smokiem"
"  W porządnej fantasy musi być smok: najlepiej wielki, mądry i zielony. Przydałby się też mag, bo czary to takie wdzięczne rozwiązanie w kłopotliwej sytuacji. A do tego można dołożyć wedle woli: piękne księżniczki, dzielnych rycerzy, rozległe imperium (żeby było gdzie wędrować), piratów, rozbójników…
Jest mag – kiepski, tylko trzeciej kategorii i tylko pogodowy – Rosselin. Jest smok: zielony, raz wielki, raz niewielki, zależnie od nastroju. I jest imperium cesarzowej, wystarczająco rozległe, by ta dwójka mogła przeżyć wiele, oczywiście ekscytujących, przygód. Piękne kobiety w rolach drugoplanowych i piraci na okrasę."

 "Wojna balonowa"
 "Pechowego maga Rosselina kłopoty darzą prawdziwą przyjaźnią. A jego najlepszym przyjacielem i zarazem największym kłopotem jest złośliwy smok Filippon. Ta najzabawniejsza para polskiej fantasy przeżyła już tyle przygód, że komuś innemu wystarczyłoby na całe życie. Oni jednak powracają ku zgryzocie ferteńskiego dworu! Jak pamiętamy z Czarem i smokiem, Rosselin znalazł narzeczoną i pracę, z której go nie wylano, a jaszczur ciepły kąt w pałacu cesarzowej. Niestety ukochana naszego maga zbyt często zaczyna mówić o ślubie, zaś praca, choćby lekka, również wymaga poświęceń. W dodatku Filippon nie przestaje dręczyć pogodnika, bo smutno być samotnym smokiem bez smoczycy i gniazda pełnego jaj... Dlatego ani myśli wspierać przyjaciela w nieudolnych próbach uniknięcia małżeństwa, tylko szuka drogi do Smoczego Miasta. Jednak by ją odnaleźć, potrzebuje potężnej mocy ukrytej w lochach Akademii Magicznej..."

 "Smocze gniazdo"
"(...)Rosselin – mag pogodowy trzeciej kategorii. Jego pech jest wierny niczym piękna Annabell – oficjalna narzeczona pogodnika. Dlatego gdy w pałacu cesarzowej dochodzi do zaburzenia bariery magicznej, podejrzliwe spojrzenia kierują się na nieszczęsnego Rosselina i jego przyjaciela – smoka Filippona. Nasi bohaterowie muszą uciekać – najlepiej szybko i daleko. Jednak łatwiej uciec przed pościgiem magów niż własnym pechem. Rosselin, Filippon i Annabell trafiają do Smoczego Miasta, a niestety nie wszystkie smoki okazują się podobne do Filippona…"

 "Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka"
"Jeśli masz wrednych sąsiadów, przekonasz się, że nie warto nasyłać na nich armii nieumarłych. Jeśli jedziesz pracować do Szkocji, przyda ci się garść nowych faktów o potworze z Loch Ness.
Przygody miewają jednak w tej książce nie tylko bohaterowie magicznych krain. Pełne zwariowanego humoru wypadki czyhają również w Polsce. Tylko tu menel może niespodziewanie trafić do nieba, zaś artysta – dla dobra reklamy – poświęcić więcej niż talent."

 "Wilcza krew, smoczy ogień"
"Historia, nawet ta najprawdziwsza, ma swoje obrzeża pełne domysłów i niepewności. To właśnie tam rodzą się smoki, czary i demony. I właśnie te obrzeża całkiem prawdziwych wydarzeń penetruje w nowym tomie opowiadań Romuald Pawlak. Kto zna autora z przezabawnych przygód maga Rosselina, dobrze wie, że nie brak mu wyobraźni. A kto pamięta „Inne okręty”, wie również, że historia jest jego wielką pasją. Z wyobraźni i pasji zrodziły się dzieje różnych ludzi w różnych czasach, których łączy jedno – zmierzają ku swym celom, nie mogąc przecież przewidzieć, co czeka ich za zakrętem drogi…
„Wilcza krew, smoczy ogień” to prawie tysiąc lat zaklętych w ośmiu opowiadaniach. Dowiesz się, co zgubiło bułgarskiego cara pragnącego dorównać cesarzowi Bizancjum, co wspólnego ma Zakon Kawalerów Maltańskich ze smokami z Rodos, jakie mroczne tajemnice skrywa lodowa mumia znaleziona w Alpach…"

"Armia ślepców"
"Wychyl się, a twoja głowa zostanie ścięta.
Gdy pewnego dnia z Lasu Kabackiego wyłoniły się wojska Bizancjum, dla Polski rozpoczęła się nowa era rządów Wiecznego Cesarstwa. Wprowadzane przez Wielkiego Logotetę reformy zdegradowały wielu mieszkańców do roli nic nieznaczących trybików wielkiego imperium. Dostanie się do cechu pisarskiego jest zatem dobrym wyjściem z sytuacji."



 "Cabezano. Król karłów"
"Cabezano jest zbyt wysoki jak na karła, zbyt niski, aby być człowiekiem. I w dodatku kocha normalną dziewczynę, Rosalindę. To trzyma go przy życiu, bo wszyscy inni, karły w Karlim Dworze oraz ludzie, gorąco go nienawidzą.
Niespodziewanie na dwór przybywa Czarny Karzeł, afrykański liliput, który opowiada pozostałym mieszkańcom Karlego Dworu, że gdzieś daleko jest wyspa, która raz na sto lat wyłania się z morza, a kto tam zamieszka, ten zawsze będzie szczęśliwy…"


"Miłek z Czarnego Lasu"
"Czy wiesz, że wystarczy zejść z parkowej alejki, zanurzyć się między liście łopianu i gęstwinę jarzębin, aby spotkać Miłka, Kaladyna i Tupetkę? Miłek z Czarnego Lasu to piękna i ciepła opowieść o nieśmiałości i wrażliwości, o narodzinach przyjaźni i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu.
W jednej z części Czarnego Lasu, nad brzegiem Szemranki, niewidoczni dla większości ludzi, wiodą swe spokojne życie jego mali mieszkańcy, a wśród nich: kronikarz Kaladyn, który marzy by być niczym Juliusz Cezar, rodzina Kibaków, uwielbiająca grę w warcaby, energiczna Tupetka, mędrzec Semper, który mówi rzadko, ale zawsze mądrze.
Pewnego dnia pojawia się intruz. Do Czarnego Lasu przybywa, uciekający przed złą przeszłością Miłek. Małe, pomarańczowe, wystraszone stworzonko szybko zdobywa sympatię mieszkańców."

"Czapka Holmesa"
"Paczka przyjaciół z osiedla Ćwierklaniec postanowiła zabrać się za mrożące krew w żyłach zadanie. Marcin, Krzysiek i Agnieszka muszą rozwikłać zagadkę bestii prawdopodobnie porywającej dzieci. Jakby tego było mało, Marcin podpadł Karczychowi, nastolatkowi, którego banda terroryzuje dzieciaki z osiedla."





 "Przeskoczyć przez ogień"

"Trzeba pomóc Bucefałowi. Koniecznie trzeba pomóc! Bo czy ukochany koń Agnieszki zasłużył na to, aby trafić do rzeźni?
Agnieszka może liczyć na Marcina i Krzyśka. Ale to nie jest jedyny problem, przed jakim staje paczka z Ćwierklańca. Trzeba rozwikłać zagadkę, z kim spotyka się mama Agnieszki. Dziewczynka nie chce mieć nowego taty, tym bardziej że nie wie, kto ma nim zostać."

"Lena w chmurach"
"Lena jest przeciętną piętnastolatką. Miewa jednak niezwykłe sny. Pewnego dnia świat z koszmarów Leny okazuje się rzeczywistością. Dziewczyna nagle musi sobie zadać pytanie: czy naprawdę jest wampirem? A jeśli tak, co to oznacza? Czy musi stanąć po stronie Zła, a może ma wybór? Czy może odrzucić niechciane dziedzictwo? Kto tu naprawdę jest przyjacielem, a kto wrogiem?
Rewersem opowieści Leny są losy jej przyjaciół, Kaśki, zwanej Kicią, i Woytka, jej chłopaka. Oboje zostają poddani wielkiej próbie przyjaźni i miłości."



 Anna Klejzerowicz

Anna Klejzerowicz - polska pisarka, publicystka i fotografka, autorka
wielu opowiadań w prasie, głównie o treści społeczno-obyczajowej oraz fantastycznej. Wydała zbiór opowiadań "Złodziej dusz. Opowieści
niesamowite", e-book (wyd. Armoryka, styczeń 2009) oraz "Złodziej
dusz. Opowieści niesamowite", wydanie papierowe (wyd. Maszoperia
Literacka, grudzień 2009). A także powieści z gatunku "kryminał miejski" pt. "Sąd ostateczny" (Wydawnictwo Dolnośląskie, styczeń 2010) oraz "Ostatnią kartą jest Śmierć". (Wydawnictwo Oficynka, 2010) J est także znana z licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz zdjęć teatralnych i artystycznych. Należy do grupy wieloletnich współpracowników Teatru Atelier w Sopocie. Miłośniczka kotów i wszystkich innych zwierzaków.

Bibliografia:

"Negatyw" - powieść ukazała się pod tytułem "Muszę poznać prawdę".
"Cienie i Blaski"

Opowieść kryminalna o tematyce górskiej.


Wydawnictwo Marquard (wydanie specjalne)


 
 "Złodziej dusz"
Otaczająca nas rzeczywistość z pozoru wydaje się realna, obiektywna i poddająca się logicznej interpretacji. Pewnie tak właśnie powinno być. Świat ma zapewne stanowić szczelnie zamknięte, rozpoznawalne terytorium, łatwe do uchwycenia poprzez nasze zmysły i umysł. Rodzaj akwarium, poza którym może i coś jest, lecz istnienia innych światów, obcych wymiarów możemy się co najwyżej tylko domyślać.
Jednak czasem coś w tej rzeczywistości pęka, następują jakieś zawirowania czasoprzestrzenne, niewidzialne granice przesuwają się. Powstaje rysa, szczelina, poprzez którą dane jest nam zobaczyć – lub tylko wyczuć – fragment Tajemnicy...
I właśnie tropieniem takich szczelin w murze realnej rzeczywistości zajmuje się w swoich opowiadaniach Autorka. Pełne poezji, ciepła i klimatu opowieści wprowadzają nas w niedopowiedziany i nieuchwytny świat magii, zagadki i tego, czego nie potrafimy nazwać. Czasem grozy, czasem zadumy, ale prawie zawsze – nadziei. 
Wydawnictwo Armoryka

 "Sąd ostateczny"
Były policjant, obecnie gdański dziennikarz - Emil Żądło - spotyka przypadkiem dawno niewidzianą znajomą z narzeczonym. Następnego dnia dowiaduje się, że oboje padli ofiarą makabrycznej zbrodni. W Gdańsku giną zamordowani w okrutny sposób kolejni ludzie. Żądło odkrywa, że ciała ofiar zostają po śmierci groteskowo upozowane i rozpoczyna prywatne śledztwo. Chce jak najszybciej znaleźć mordercę, który staje się coraz bardziej bezwzględny i zaczyna zagrażać także bliskim dziennikarza. Lato mija, ale ani policyjne śledztwo prowadzone przez nadkomisarza Zebrę, ani intuicja dziennikarza i jego dociekliwość nie przybliżają do rozwiązania zagadki tajemniczych śmierci. Gubią się tropy i wydaje się, że morderca sprytnie wodzi wszystkich za nos. Emil dokonuje jednak odkrycia, które pozwoli mu rozwiązać ponurą zagadkę.
Wydawnictwo Dolnośląskie

"Ostatnia karta jest Śmierć"
Weronika Daglewska, dziennikarka i autorka rubryki kryminalnej, postanawia zrobić sobie prezent - idzie do wróżki, by ta przepowiedziała jej, co ją czeka w życiu. Ekscentryczna wróżka Semiramida po rozłożeniu tarota ostrzega ją przed niebezpieczeństwem. Nieprzekonana i sceptyczna Weronika wraca do domu, by po paru miesiącach usłyszeć przez radio, że wróżka zginęła, wypadając z okna. Weronika od razu podejrzewa, że coś jest nie tak. Utwierdza ją w tym przekonaniu mąż wróżki, który prosi ją o odkrycie mordercy żony. Dziewczyna, której największym marzeniem jest posiadać agencję detektywistyczną, przyjmuje zlecenie. I tak rozpoczyna swoje pierwsze w życiu prawdziwe śledztwo. Co ją na tej drodze czeka? Gdzie kryje się bezlitosny morderca? I jakie w tym wszystkim znaczenie ma tarot?

Linki:

 Marcin Pilis


Marcin Pilis urodził się 8 sierpnia 1974 roku, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Nauk Społecznych). Od lat pisze w tygodniku "Kurier Jurajski". Obecnie jest jego redaktorem naczelnym. Prozaik, dziennikarz. Debiutował w 2006 roku powieścią eksperymentalną pt. „Opowieść nawiasowa”. Autor świetnie przyjętej Relikwii (2009) i wydanej w 2010 "Łąki umarłych". Miłośnik historii i amatorskich obserwacji nieba.


Bibliografia:
 "Opowieść nawiasowa"

 "Opowieść, której tytuł zawiera znaczące konotacje: "marginesowość", "przypadkowość", "uzupełnienie", "fragment", "dopowiedzenie" - wszystko to, co oddala się od tego, co "zasadnicze", "centralne", "fundamentalne". Jest wszelako w znaczeniu tytułu jakaś ironiczna gra z tym, co przeciętny człowiek uznaje za ważne, decydujące, dominujące. Przecież "nawiasowa opowieść" oparta na związku frazeologicznym "nawiasem mówiąc..." sugeruje również ten rodzaj wtrącenia, które podkreśla właśnie to, co ważne, istotne. Z tym paradoksem musi zmierzyć się czytelnik książki Marcina Pilisa.
   Historia, którą opowiada narrator, jest taką właśnie "nawiasową opowieścią" o krótkotrwałości ludzkich dążeń i pragnień; o nigdy niezrealizowanej potrzebie trwałości w świecie, w którym obowiązuje okrutne prawo przemijania i zmienności. Oto bohater i narrator, niespełniony artysta-malarz, rysownik w lokalnej gazecie, mieszkaniec prowincji wypełnionej wciąż-powtarzającymi-się-tymi-samymi gestami, postaciami, zdarzeniami; prowincji, w której przestrzennym constans jest budynek Powiatowego Urzędu Pracy nie bez racji semantycznej określany jako PUP, kościół, cmentarz i wszechobecne blokowiska. W tym świecie prowincjonalnej monotonii i szamotaniny ON - uwikłany w dziwne erotyczne związki z Sublokatorką i kobietą reprezentującą początkowo w jego wyobraźni ideał wiecznej kobiecości, czyli jednym słowem - Ich Troje w miłosno-erotycznym układzie na tle prowincjonalnej nudy i pustyni duchowej. Jest jeszcze przyjaciel narratora, Poeta-Spermista, ale i on, podobnie jak niespełniony malarz zaludnia wielkie cmentarzysko dobrze zapowiadających się, ale nigdy niezrealizowanych Artystów przytłoczonych szarą bez-duszną rzeczywistością."

"Relikwia"
Kiedy ksiądz Augustyn ogłasza wiadomość o odkryciu relikwii, wiadomo, że nic już nie będzie takie jak dotąd… Czy tajemnicze znalezisko w podziemiach kościoła może mieć nadprzyrodzoną moc? Czy to rzeczywiście cud? A może zwykłe oszustwo, na którym ksiądz chce zbićkapitał? Jak zareaguje Kościół? Wciągająca i zaskakująca fabuła skłania do pytań o rolę wiary, o sens i głębię powołania kapłana, narażonego na pokusy współczesnego świata i trapionego wątpliwościami. Czy celibat to droga do świętości, czy okrutna próba charakteru, z góry skazana na klęskę? Jest w tej książce analiza samotności i wyrzeczenia, ale i obraz bezmyślnego egoizmu, cynicznych działań prowadzących do tragedii skrajne uczucia pchają bohaterów w sidła niebezpiecznych związków i nieprzemyślanych decyzji. W powieści Marcina Pilisa miłość splata się z grzechem, świętość kala zbrodnia, a postępki ludzi wyznacza kult próchniejących szczątków. „Relikwia” nie jest zwykłą historią o relacjach Kościoła z wiernymi, ale wnikliwą analizą ludzkich namiętności i stanów ducha społecznościzasklepionej w schematyzmie rytuału liturgii i dnia codziennego. Pozornie wszystko jest w najlepszym porządku: wiara i religia idą w parze, życie duchowe oddziela od prozaicznej rzeczywistości wyraźna granica, ale pod cienką warstwą poprawności kryje się nienawiść i obłuda.

 "Łąka umarłych"
Rok 1996 – do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością.
Rok 1970 – student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców.
Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmannów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić.
Trzy plany czasowe przenikają w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca - naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko: w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.

Mariola Zaczyńska


Autorka książek "Gonić króliczka" i "Jak to robią twardzielki ".
Dziennikarka "Tygodnika Siedleckiego", znana także z "Radia dla Ciebie" oraz Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego. Z wykształcenia pedagog, filolog, scenarzysta. Miłośniczka zwierząt, aktywnie działająca na rzecz poprawy ich losu. Sama o sobie mówi - "(...) wybrałam opcję wiejskiej sielanki na moim Smoczym Polu, w otoczeniu zwierzaków, książek i przyjaciół."






Bibliografia:
 "Gonić króliczka"
Jagoda Kalita ma wyjątkowego pecha. Nie dość, że zamiast pójść do
 przyzwoitej pracy w biurze albo w banku – napisała książkę, to w
dodatku jej powieść okazała się sukcesem. Teraz dziewczyna wpadła w szpony marketingu i mediów, zaś te – jak złapią – żywej jej nie wypuszczą. A ponieważ nieszczęścia są jak kibice (chodzą stadami) na horyzoncie pojawił się mężczyzna. Nie tylko przystojny i inteligentny, jeszcze bogaty! Ale jak można marzyć o prawdziwej miłości, gdy wokół trzaskają flesze, a na ulicy czatują na ciebie paparazzi?
Wydawnictwo: Red Horse, Wydawnictwo Sp. z o.o.




 "Jak to robią twardzielki"
Twardzielki… Kochają, płaczą, przyjaźnią się i rozpaczają, jak my wszyscy. Tylko bardziej! I, jak przychodzi co do czego, tęsknią do… silnych męskich ramion. Problem w tym, że faceci boją się twardzielek. Jak na komedię przystało, przez powieść przewija się prawdziwa plejada twardzielek i twardzieli, których perypetie bawią do łez, ale i do łez wzruszają. Kto jest bardziej „twardy”? Dziennikarka wściekła na ród męski, czy policjantka tropiąca oszusta matrymonialnego? A może pani naukowiec przekonana o swej nieatrakcyjności przez psychopatyczną matkę? Czy twardzielką jest zabójczo nieprofesjonalna reporterka, której wpadki i wyjątkowy brak taktu uczyniły z niej gwiazdę telewizji? I co z „twardością” harleyowców, chłopów o złotych sercach? Jeśli sięgasz po tę książkę, na pewno jesteś twardzielką. Tylko jeszcze o tym nie wiesz.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sol