poniedziałek, 27 czerwca 2011

Konkurs z DarkAraghelem

Zapraszamy do kolejnego konkursu na CPA. Tym razem do wygrania są 2 egzemplarze książki "Gniew Meleghorna", autorstwa Pawła "DarkAraghela" Rejdaka.

Aby mieć możliwość zdobycia wyżej wymienionej pozycji, należy odpowiedzieć na pytanie:

Wymień 3 cechy, jakie powinien posiadać interesujący bohater powieści fantasy, która według Ciebie jest najważniejsza i dlaczego?

Na Wasze odpowiedzi czekamy tradycyjnie do najbliższej soboty, tj. do 2 lipca.

POWODZENIA:)

A tutaj więcej o naszej nagrodzie:

“Gniew Meleghorna” to pewnego rodzaju kontynuacja odnoszącego niekwestionowane sukcesy wydawnicze tomu pierwszego Opowieści z Borgaanu pt: „Oka Węża”. Jeśli zaskoczył was pierwszy tom, to drugi wprost powali was na kolana!
Darkaraghel stworzył coś z czym miłośnicy fantasy nie spotykają się na co dzień – to mrożący krew w żyłach kryminał opisany w fantastycznym świecie Borgaanu, gdzie zaskakujące zwroty akcji, wielowarstwowe tajemnice i idealnie wymierzone suspensy wprowadzają czytelnika w trans, z którego nawet po zakończeniu lektury nie sposób się otrząsnąć.
Tym razem autor zaserwował nam ponad trzysta stron opowieści, na których znajdziemy wszystko to co lubimy najbardziej. Sensacyjną fabułę, niezwykłych bohaterów, masę dobrego (i czarnego) humoru i zakończenie, które już nie jeden raz wprawiło czytelników w niemałą konsternację.
Na szczególną pochwałę zasługuje styl i język w jakim autor tworzy swoje opowieści. To niezwykle kolorowy, pełen poetyckich zwrotów język jakim Darkaraghel maluje dla nas swój niezwykły świat. Tego nie sposób zapomnieć!”


11 komentarzy:

 1. Otóż aby bohater powieści fantasy był bohaterem interesującym, powinien posiadać:
  - skrzywioną absurdalnie osobość, co by w równie absurdalnym świecie odnaleźć się potrafił,
  - czarny charakter, czarny humor lub chociaż - czarnowidzieć, żeby nie było zbyt kolorowo,
  - umiejętność twórczego pakowania się w kłopoty, niespodziewane zwroty akcji gwarantujące.

  Najważniejsza dla mnie jest skrzywiona absurdalnie osobowość, ponieważ dzięki temu z bohaterem takim mogę się identyfikować ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie interesujący bohater powieści fantasy powinien:
  -być mężny,
  -być wytrwały w swoich postanowieniach i działaniach,
  -mieć dobre serce.

  Oczywiście myślę tu o bohaterze pozytywnym, bo są w powieściach fantasy i negatywni. Ale bohater pozytywny powinien moim zdaniem mieć właśnie takie cechy. A najważniejszą cechą wg mnie jest dobre serce - jeśli ma się dobre serce,to można przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu. Przynajmniej w baśniach,a takimi baśniami po trosze są powieści fantasy... Bo w życiu, to niestety różnie bywa...
  Dorota P.
  pandora14@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że takich cech jest zdecydowanie więcej niż trzy. Skoro mam jednak wybierać, z mojego punktu widzenia najistotniejszymi są: -tajemniczość (taki bohater powinien mieć swoje, najlepiej mroczne sekrety)
  -szlachetność (i nie ma znaczenia czy jest typem flegmatyka stroniącym o ludzi czy też szalonym raptusem. Powinien mieć swój kodeks postępowania, być honorowy choćby na swój własny, nieraz pokręcony sposób) -nieprzewidywalność

  Osobiście najbardziej cenię u bohaterów zagadkowość - tajemnicę, którą noszą w sobie uparcie strzegąc jej przed światem zewnętrznym, a która to powoduje nimi podczas kolejnych zdarzeń. Takie brzemię z przeszłości staje się wówczas węgłem pod całą osobowość postaci i mam wrażenie, że determinuje wszystkie kolejne cechy. Staje się nieprzewidywalny, bo pod maską skrywającą bliznę na duszy znajduje się zupełnie "inna osoba", która może w pewnych momentach dojść do głosu. Dawne doświadczenia często też kreują światopogląd, bohater wyciąga z nich wnioski i na ich bazie tworzy własne zasady. Poza tym takie taka tajemnicza przeszłość sprawia, że postać nie jest jedynie Kimś wykonującym określone zadania, ale jakby odrębnym mobilnym wątkiem, który intryguje przez co nadaje całej historii dodatkowego smaku, zasnuwając ją mgłą niepewności i wręcz wnosząc doń pierwiastek mistycyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie interesujący bohater powieści fantasy, powinien przede wszystkim być:

  • TAJEMNICZY- bardzo intrygująco i ciekawie by było, jeśli posiadał by dziwne znamię, wiążące go z pewną przepowiednią, lecz nie musi to być warunek. Wystarczy, jeśli byłby zamknięty w sobie , sprawiający wrażenie niedostępnego, owiany pewną tajemniczą aurą, to z pewnością podsycał by rosnące zainteresowanie swą osobą.
  • NIEPOKONANY- silny tak bardzo, iż każdy szukał by jego słabego punktu, aby go zniszczyć, co z kolei daje niespodziewane zwroty akcji.
  • SZLACHETNY- potrafi przebaczyć wrogowi i jednocześnie dążyć dalej do sprawiedliwości, dzięki temu staje się w naszych oczach bohaterem mężnym, odważnym , intrygującym i dobrym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem, bohater powinien być:
  -ZARADNY - zdecydowanie najważniejsza cecha; powinien poradzić sobie w każdej sytuacji, dostosować się do zmiennych warunków (nie tylko atmosferycznych xD)
  -Z POCZUCIEM HUMORU - ponieważ uwielbiam ironiczne komentarze bohaterów, którzy potrafią nimi rozluźnić nawet najgorszą sytuację
  -OTWARTY - świat fantasty zawsze pełen jest różnego rodzaju stworów i przedstawicieli różnych ras, a żeby przetrwać, najrozsądniej znajdować sobie wielu sojuszników (a przynajmniej nie zrażać ich do siebie)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój bohater winien posiadać, choć pewno się będzie opierał:

  1. Pełną nieprzewidywalność działania i smoka pod ręką, co najmniej jednego.
  2. Dobitną pewność siebie, zadufanie, albo wprost odwrotnie, no i smok.
  3. Magia. Musi być. Ma go otaczać i spajać, ale też doprowadzać do rozstroju żołądka i komicznych przygód związanych z brakiem toalety. Wspominałam o smoku?

  Ale tak naprawdę, każdy bohater będzie dobry, bo kocham fantastykę :) więc wystarczy, jeśli bohater będzie posiadał fantazję i styczność z otaczającym go wszechświatem. Będzie grało!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Po pierwsze winien być szpetny,
  ale tak brzydki uroczo
  by kobiece serce porwał
  a facetom cieszył oko.

  Po drugie by akcją kręcić
  wynika sprawa odwagi
  musi być, lecz bez przesady
  niech powpada w tarapaty...

  I po trzecie sprawa mowy -
  mruczek zły, ale z humorem
  i niech szablą sprawnie miele
  tak jak miele swym jęzorem.

  secondface@poczta.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem wielbicielką prostych rozwiązań. Dlatego właśnie za swój gatunek literacki obrałam fantasy. Jest to obszar wolności wyobraźni, miejsce bez granic i obowiązujących reguł. Również mój bohater powinien odbiegać od jasno wytyczonych granic postaci negatywnej, bądź też pozytywnej.

  Na początek... to arogant stawiający na pierwszym miejscu swoją osobę. Dalej, śmiałek, odważny na tyle by nie zawahać się walczyć o to, co uważa za słuszne, co mu bliskie i co kocha, ale także zuchwały do granic nieprzewidywalności. I przede wszystkim winien być cholerykiem o dużej aktywności życiowej, niepohamowanym temperamencie i wybuchowości. Może zabić jednym spojrzeniem, a jego impulsywność odstrasza wszystkich wokoło.

  Z najważniejszą jego cechę obieram ostatnią omówioną właściwość. Być może, dlatego że dzięki temu, poniekąd odzwierciedla mnie samą. Tworzy nić porozumienie między mną a bohaterem, powoduje utożsamianie się z nim i obopólną zażyłość.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tylko 3 można wybrać? No cóż jeśli trzeba...

  Interesujący bohater powieści fantasy powinien przede wszystkim:

  - być w jakiś sposób niezwykły i nie przypominający reszty bohaterów, np. mieć super zdolności, dziwne znamię, tragiczną przeszłość, kogoś, kto czyha na jego żywot na każdym kroku lub po prostu być nierozumianym przez resztę społeczeństwa dziwakiem

  - być waleczny, by móc sobie radzić z każdym przeciwnikiem, a przynajmniej starać się to robić, a nie np. uciekać w krzaki i czekać, aż wroga pokona inny śmiałek

  - mieć poczucie humoru, by nawet jego wpadki i kiepskie sytuacje akcji nadrabiać dobrym tekstem od którego czytelnik będzie się zaśmiewał, a okoliczne kobiety padały do jego stóp.

  Ciężko wybrać najważniejszą cechę, bo te 3 to nawet nie jest początek moich wymarzonych. Ale lepszy taki niż żaden. Ale skoro bohater fantasy to wybieram jako najważniejszą pierwszą cechę, tą niezwykłość i odmienność od innych ludzi. No bo przecież trzeba się wyróżniać, by ktoś chciał o Tobie pisać? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja powiem tak:

  Interesujący bohater powieści fantasy powinien być:
  1. Kruchy, słaby.
  2. Lękliwy.
  3. Niepewny siebie.

  To wszystko razem daje jedną, bardzo istotną cechę: zwykły - jak każdy z nas, a przez to autentyczny.
  Im bardziej autentyczny bohater, tym bardziej uwierzymy w ten cały nierzeczywisty świat i tym bardziej stanie się nam on potrzebny.
  Fantastyka ma trudniejsze zadanie niż powieść realistyczna, gdzie przynajmniej świat przedstawiony nie musi nas do siebie przekonywać.
  Literatura może wiele, lecz niewiele zdziała bez wiary i zaufania, którą obdarzy ją czytelnik. A ponieważ w powieści fantastycznej cała rzeczywistość przedstawiona i jej reguły są nam obce - pozostaje jedynie to, co przez nas doświadczalne, bliskie, znane, czyli uczucia i odczucia. Te, których doznajemy najczęściej. Bo przecież częściej doznajemy strachu, bólu, smutku i kruchości, niż bohaterstwa. Częściej bywamy pokonani, niezaradni i niepewni.

  To tacy bohaterowie mnie przekonują i uprawomacniają fantastyczne powieści.

  a.dudzianka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Bohater fantasy powinien być przede wszystkim:
  - przebiegły - nie zaszkodzi być nieco cwanym lisem i knuć intrygi, w końcu to zawsze jakiś plus być ciut złym charakterem:)
  - śmiały - wtrącanie się i wpychanie nosa w nieswoje sprawy, bądź rwanie się do wszystkiego, bo się wie i umie lepiej to nic innego, jak mężna postawa, nic tylko bić brawa;)
  - figlarny - czyli powinna mu się czasem noga powinąć, lub zdarzyć powiedzieć coś zabawnego i posiadać ten czarujący urok osobisty skupiający na sobie całe zainteresowanie:)

  onlyme30@o2.pl

  OdpowiedzUsuń